Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal Enfeksiyonlar. Kadın sağlığı için kullanılan kadın hijyen ürünlerinin içeriğinde organik pamuğun yer alması, plastikten ve zararlı kimyasal maddelerden ise uzak durulmasına da dikkat edin. Vajinitin belirtileri vajinal kaşıntı veya tahriş, cinsel ilişki sırasında ağrı, ağrılı idrara çıkma ve akıntı değişikliğidir.

En Yaygın 3 Vajinal Enfeksiyon Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinozisa yakalanan kadınlarda normalden farklı ve kokusu hoş olmayan bir akıntı görülür. Bazı kadınlar bunu özellikle de cinsel ilişkiden sonra kötü balık kokusuna benzer olduğunu belirtiyor. Akıntı beyaz veya grimsi renkte olabilir. Aynı zamanda köpüksü veya sulu olabilir. Diğer semptomlar arasında idrar yapma sırasında yanma, vajinanın dış bölgesinde kaşıntı ve tahriş vardır. Semptomlar başka bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir, o yüzden doktora görünmeniz gerekebilir. Antibiyotikle tedavi edilebilir. Bakteriyel vajinoz bazı kadınlarda belirti göstermeyebilir.

Maya Enfeksiyonu

Her 4 kadından 3’ü hayatlarının bir döneminde maya enfeksiyonu geçirir ve neredeyse yarısı da bunu bir kereden fazla yaşar.

Maya enfeksiyonları genellikle yoğun, küme halinde beyaz akıntının yanı sıra (peynir dokusuna benzer) vajina etrafında hafif/şiddetli yanma ve kaşıntı hissiyatına sebep olur. Hatta vajinanın dışında da hassasiyet veya iltihaplanma fark edebilirsiniz. Maya enfeksiyonları vajinada çok fazla maya çoğaldığında meydana gelir ve çeşitli faktörler riskinizi artırabilir. Bu nedenler arasında vajinal ortamın değişmesi, kullandığınız ilaçlar, yüksek östrojen seviyesi gibi faktörler sayabiliriz. Eğer kan şekeriniz kontrol altında değilse veya diyabetiniz varsa vajinanızda ekstra maya meydana gelebilir. Reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir.

Trikomoniasis Akıntı rengi yeşildir

Reçeteli ilaçlarla kolayca tedavi edilir. Trikomoniyaz, en yaygın, tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Son yıllarda teşhis ve tedavi, eskiden düşünüldüğü kadar tehlikeli olmayan bir hastalık olduğu anlaşıldı. Bu hastalığa neden olan organizmalar protozonlardır. Bu parazit en çoğunlukla, vücut sıcaklığının, düşük oksijen seviyesinin ve nemin büyüyüp çoğalmasında yardımcı olan vajina veya idrar kesesi bölgelerinde bulunur.

Önlem almak için neler yapabilirsiniz?

  • D vitamini özellikle bakteriyel vajinoz için yararlıdır. Bağışıklık sistemi, D vitaminini mikroplara karşı hücreler yaratmak için kullanarak bakteri ve virüslerle savaşıyor.

/ Çinko. Trikomoniaz’a iyi gelebilir. Çinko, sağlığınızı sürdürmede önemli görevler üstlenen bir mineraldir. Büyüme, gelişme ve üreme sağlığında, hücreler arası iletişimde çinko vazgeçilmez bir besin unsurudur.

  • Bu tür alerjik durumlara içerdikleri zararlı kimyasal maddeler, plastik ve klorla beyazlatma yöntemi nedeniyle pedlerin yol açtığı biliniyor. Bu nedenle bu tür kadın hastalıklarından korunmak için organik pamuklu pedlerin kullanılması gerekir.
  • Pamuklu iç çamaşırı giymek de cildinizin daha rahat nefes almasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir