POP ART’IN YENİ MİRASI

Instagram, sadece özel anlarımızı paylaştığı­mız, selfie’lerle ya da yemek fotoğrafları ile dolu sıkıcı bir sosyal medya platformu olmaya çoktan geride bıraktı. Şimdilerde, moda ve sanata yeni bir ‘sergi’ alanı yaratmasının yanı sıra birbirinden eğlenceli hesapları karşı­mıza çıkarıyor. 2016 yılında yıldızı parlayan meme’ler ise son dönemin en eğlenceli trendi. İnternetin sonsuz derinliğinde, günlük yaşa­mımızdaki durumları tam olarak karşılayan, “Tam da ben!” diyerek arkadaşlarımızla pay­laşmaya can attığımız sayısız meme bulunu­yor. Bizleri kimi zaman kahkahalara boğan meme’ler aynı zamanda sanatın özünden gelen tepki gösterme ruhunu da yansıtıyor. Meme’lere dair göz ardı etmememiz gereken bir başka nokta ise yaşadığımız dünyayı yansı­tan sosyolojik ipuçları vermeleri. Popüler kül­türün en gözde trendleri, meme’ler sayesinde farklı bir bakış açısı ile karşımıza çıkıyor. Moda ve sanat ise meme’lerin en iyi oyun arkadaşları arasında yer alıyor. Birbirinden ünlü moda markalan bu eğlenceli trende hızla uyum sağladı ve bu işbirliğinin en ilgi çekici örneği Gucci’den geldi. İtalyan modaevi, sos­yal medya kampanyasını birbirinden eğlenceli meme’ler ile sürdürüyor. Özel bir ekip ve Ins- tagram’ın favori hesapları danışmanlığında hazırlanan gönderiler bir hayli dikkat çekici. Gucci, son olarak yeni kol saatlerini tanıt­mak için popüler sanat formları ile oynayan bir dizi hazırladı. “O yeni saati almışsan ve onunla gösteriş yapman gerekiyorsa” yazısı ile paylaştığı, manşet kısmından yırtılmış ceket kolundan saatini gösteren bir erkeğin bulun­duğu fotoğraf, kampanyanın beğeni toplayan paylaşımlarından.

Peki, Instagram meme’leri ile popüler hale gelen birinin Milano Moda Haftası kapsa­mında podyumlarda boy gösterip, hayallerini gerçekleştirdiğini söylesek inanır mıydınız? Sizleri Ermenegildo Zegna’nın 2017 Sonba- lıar-Kış şovunda podyuma çıkan, ünlü meme hesabı (§jfuckjerry’nin sahibi Elliot Tebele ile tanıştıralım. Tebele, meme’lerinin popüler olması ile podyumda boy gösterme hayal­lerine de kavuştu. Instagram’da komik ve yaratıcı olmanın birbirinden farklı fırsatlar sunacağına hâlâ inanmıyor musunuz? Meme kültürüne biraz aşinaysanız, en büyük kayna­ğının sanat olduğunu bilirsiniz.

Sanatın görkemli tarihine şöyle bir bakacak olursak, şüphesiz birçoğumuz Andy YVar- hol’un tarihin en büyük sanatçılarından biri olduğunda hemfikir oluruz. VVarhol’un bıraktığı Pop-art kültür mirası günümüzde meme’lere evrildi diyebiliriz. Modem sanat müzelerinin, galerilerin yerini alan Instag- ram, tüm hızı ile sanattan beslenmeye devam ediyor.

Kim bilir, belki de gelecek nesil Vincent Van Gogh eserlerini bir cep telefonu uygulamasın­dan tanıyacak ya da Mona Lisa’yı “saltbae” ile hatırlayacak. Zaman ne gösterir bilemeyiz ancak Instagram meme’lerinin günümüzün en eğlenceli trendi olduğu kesin. Onları gör­mek için Instagram hesabınızın keşfet sek­mesinde kısa bir tura çıkmanız yeterli ancak biz yine de sizleri güldürecek birkaç popüler meme hesabı ile tanıştıralım. İşte, “Instagram o kadar da eğlenceli değil” algınızı yıkacak hesaplardan bazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir