Pastel Boyadan Ruj Yapımı

Biraz yaratıcı olmak, klasiklerden sıyrılıp farklı renkler denemek ve sanatçı ruhunuzu ortaya çıkarmak için pastel boyadan ruj yapımı deneyebilirsiniz. Bizden önceki nesillerde kozmetiklerin yaygın olmaması nedeniyle, evde makyaj malzemesi üreten bir neslin çocuklarıyız. Ayşen Guruda’lar, Filiz Akın’lar, Türkan Şoray’lar ve Hülya Koçyiğit’ler… Bakın eski Yeşilçam filmlerine, en güzel kadınları görebilirsiniz. Tamamen doğal, %100 cezbedici…

Evde Ruj Yapımı

  • Dilediğiniz renkte pastel boya (nontoxic)
  • Vazelin
  • Çakmak, kaşık, cam kap, mum

Rengarenk pastel boyalardan fındık büyüklüğünde kesin. Metal yemek kaşığına koyun. Üzerine kaşığı dolduracak şekilde vazelin ekleyin. Sade vazelin kullanabilirsiniz, biraz aroma katmak için güllü vazelin de kullanılabilir. Buradaki işlem vazelin ve pastel boyayı eritip, karıştırmak. Bu nedenle, altından çakmak tutup eritebilirsiniz veya mumluk yardımıyla eritebilirsiniz. Karışım eridikçe kibrit çöpü gibi bir nesneyle karıştırın. Tamamen eriyince, buz kalıbına veya minik bir cam kaba koyarak buzluğa koyun. 5- 10 dakika içerisinde, ruj istenilen kıvama gelecektir. Göz alıcı renklerle, gülücükleriniz ışıldayacak.

Aromatik Pastel Ruj Tarifi

  • Pastel boya (nontoxic)
  • Hindistan cevizi yağı
  • Çilek veya nar yağı
  • Mum, çakmak, cam kap, kaşık

Pastelden ruj yaparken hangi renk pastel boyayı seçiyorsanız, aromatik yağı aynı renk meyvelerden seçebilirsiniz. Örneğin turuncu tonlarındaysa şeftali, portakal yağı olabilir. Kırmızı tonlarında; nar, çilek, gül yağları tercih edilebilir. Ekru tonlarında lipstick yapacaksanız beyaz pastel ve kayısı yağı kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken önemli konu ise; pastel boyaların nontoxic olması. Yani zehirsiz, toksik olmayan, sağlığa zararı olmayan boyalar seçilmelidir.

Aromatik Ruj Yapımı

Metal kaşığa (büyük çorba kepçesi) pastel boyalardan küçük parçalar keserek ekleyin. Tek renk kullanabilir, birkaç rengi karıştırarak farklı bir ruj elde edebilirsiniz. Üzerine Hindistan cevizi yağını ekleyin ve karıştırın. Kıvam losyon bazında olacağı için, yağı göz kararı ekleyebilirsiniz. Mumu yakın ve eritmeye başlayın. Pastel boyadan ruj yapımı için erimeye başlayan karışıma aromatik yağı ekleyin ve karıştırın. Tamamen eriyerek harmanlanan karışımı, buz kalıbı veya minik bir kaba koyarak buzluğa koyun. Ortalama 5- 10 dk içerisinde hazır olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir