mideye botoks

mideye botoks? Kilo ciddi bir sağlık sorunu olmaya başladığında devreye mide ameliyatları giriyor. Peki mide botoksunu duydunuz mu? Merak edip araştırdık…

Zayıflama ameliyatı olarak bilinen mide operasyonla­rın farklı uygulama şekilleri var. Sağlıkla ilgili ciddi bir konu okluğu iyin asla kulaktan dolma bilgilerle, ve hatta . bu yazıyı okuyarak karar verilecek bir mesele değil. İsin uzmanına danışmak şart. Son zamanlarda sıkça duymaya baş­ladığımız bir yöntem de mide botoksu. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. I )r. I lalil Alış, mide botoksunu. midedeki sinir ve kasların bloke edilmesi olarak ayıklıyor: “Aylık ve tokluk duygula­rını kontrol eden midedeki sinir ve kasların bloke edilerek kilo kontrolünün sağlanmaya çalışıl­dığı yeni bir yöntem bu. Mideye botoks adı verilen maddenin endoskopik yöntemle uygulanmasıyla mide kaslarının geçici olarak felç edilmesi işlemi olarak ta­nımlanabilir. Yani mide boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin ortaya yıkması esasına dayanan yeni bir kilo kaybı yöntemidir. İşlem günü­birlik olarak uygulanabiliyor ve has­tane yatışı gerektirmiyor.”

Peki, mide botoksunun etkisi nasıl ortaya çıkıyor? Önceleri kilo kont­rolünde etki mekanizmasının mide kasları üzerinde olduğu zannedili­yordu. Ancak son zamanlarda beyin­deki açlık ve doyma duygularını konin eden vagus sinirinin bloke edilmesi elkili olduğu düşünülüyor. Hastaların çoğunluğu işlem sonrası açlık hissinin tokluk hissinin erken ortaya çıktığını mek yerken de erken safhada doygunluk hissediliyor. Bu tokluk hissi ortaya çıkınca yemek yemenin bırakılması tavsiye ediliyor. İşlemin başarısı bu uyuma bağlı. Bunlara ek olarak iyi bir bes­lenme planı ve egzersiz uygulamaları öneriliyor.

NE KADAR KİLO VERİLEBİLİR?

Uygulamanın hastanede yatış gerektirmeden yapıldığını belirten (genel Cerrahi Uzmanı Prof. I lalil Alış, mideye botoks yönteminin ne şekilde uygulandığını ve beklenen kilo kaybını anlattı: “Bir yıldan (iki enjeksiyon yapılan dönem) sonra hasta­ların yüzde70 i. vücut ağırlığının yüzde 17sini kaybetti.

 

SÜRESİ NE KADAR?

  • İşlemden 7 gün kadar sonra etkisi görülü
  • İlk 4 haftada kilo verilmeye başlanı
  • İşlemin etki süresi 6 ay kadar sürü
  • 6 aylık aralarla tekrarlayan enjeksiyonlar yapı Genellikle iki-üç enjeksiyon periyodu öneriliyor (12-18 aylık tedavi süresi).
  • Düzgün bir beslenme planı ve egzersizle işlemin etki süresi uzaltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir