Koruyucu Anne Olmanın Aşamaları

Gerek evli gerekse bekar kadınların korucu anne olmalarına izin verilir. Nitekim bu anlamda başta korucu anne çeşitlerine ve arkasından da şartlarına göz atmanız önemlidir. Koruyucu anne olmanın aşamaları adına geçerli çeşitlerinden söz edecek olursak;

  • Çocuğun yakınların ya da akrabaları üzerinden koruyucu anneliklere yer verilir.
  • Geçici ve sürekli olacak şekilde de koruyucu annelik yapabilirsiniz.
  • Uzmanlaşmış olarak da koruyucu anne modellerine yer verildiğini söylemek gereklidir.

Korucu Anne Olmada Aranan Şartlar

Başta T.C. vatandaşı olma şartına yer verilmesi söz konusudur. Bunun akabinde de Türkiye’de ikamet ettiğinize yönelik belgeleri hazırlamanız gereklidir. Sürekli olarak da Türkiye’de kalacağınızı beyan etmeniz de isteniyor. 25-65 yaşları arasında olanların korucu anne ve aile başvurularında bulunmalarına izin verilir. Akabinde eğitim seviyeleri ile gelir düzeylerinin de incelemelerine geçilir. Korucuyu aile olmak adına da bu şartların göz önünde bulundurulması isteniyor.

Koruyucu Anne Olmada Kontroller Nasıl?

Sosyal, ekonomik ve çevresel olarak bir takım incelemelere yer verildiğini söylemek gereklidir. Bu anlamda da karşınıza çıkacak olan koruyucu anne olmanın aşamaları ise;

-Sosyal İnceleme; Korucu anne ya da aile olmak isteyen kişilerin sosyal yaşantılarına göz atılır. Burada yaşların da temel alındığını belirtmek gerekiyor. Öyle ki çocuk ile ebeveynler arasında ki yaş farkı da önemlidir.

-Eğitim İncelemeleri; Ebeveynlerin eğitimlerine yönelikte yine incelemelere yer verilmesi temel alınıyor. Bunun için baştan da söylediğimiz gibi ilkokul eğitimi ve üstü olması gereklidir.

-Eğitimlerin Alınması; Belirli eğitimlerin arkasından çocuğun anneye ya da aileye teslim edilmesi de mümkün olmakta. Bunun için de yine eğitimlerin yerine ve zamanında alınma şartlarını göz önünde bulundurmak gereklidir.

-Bekar Kişilerde; Anne olmak isteyen kişinin bekar olması halinde de gelir düzeyleri ön planda tutulur. Aynı zamanda eğitimin ve geçinme içerikleri de önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir