Kışlık Turşu Nasıl Yapılır

Gıdaların uzun süre saklanması amaçlı salamura işlemlerine yer verilir. Turşu da bu şekilde hazırlanan özellikle de kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği olarak karşınıza çıkacaktır. Sonuç olarak da tuz, sirke ve limon birleşenlerin üzerinden hazırlanan sebzelerin tüketilmesi temel alınır. Kışlık turşu nasıl yapılır soruları adına malzemeleri olarak;

  • Tuz; Normal yemeklik tuzlarında burada kullanımlarına yer vermeniz doğru değildir. Bunun yerine özel olarak salamura tuzlarını kullanmanız gereklidir. 1 kiloluk paketler halinde çoğu markette satışına yer verilir.

 

  • Sirke; Elma ya da üzüm sirkesi gibi seçeneklere yer verilir. Burada damak zevkine bağlı olarak tercihlerde bulunmanız ve kaliteli sirkelerden yana tercihlerde bulunmanız bir hayli önemlidir.

 

  • Turşu Suyu; Kesinlikle çeşme suyu üzerinden hazırlıklarına yer vermemeniz gereklidir. Bunun yerine içme suyundan ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

Kışlık Turşularda Kullanılan Sebzeler

Turşu yapımında pek çok sebzeye yer verilir. Bunların başında salatalık ve lahana geliyor. Biber ve domateste aynı şekilde turşu yapımında ön planda olan sebzeler arasındadır. Yapım aşamaları olarak;

  • Başta suyunu yapmak için 2 litre kadar suya yer vermeniz isteniyor.
  • Arkasından 1,5 bardak olacak şekilde de kaya tuzunun ilave edilmesi gereklidir.
  • Yine su içerisine 1.5 bardak olarak da üzüm sirkesinin eklenmesi önemlidir.

Son olarak da gerekli sebzelerin kap içerisine koyulması gerekiyor. Burada sık sık olmaları suyun daha hız çekilmesine etki eder. İçine isteyenlerin diş sarımsakları da atmaları söz konusudur. Son olarak ağır bölgesine maydanoz yapraklarını koyabilirsiniz.

Kışlık Turşu Saklama Alanları

Kışlık turşu nasıl yapılır öğrendikten sonra işe koyulabilirsiniz. Nitekim hazırlanan turşuların uzun süreli kullanımları için doğru yerlerde saklamanız önemlidir. Bunun için de soğuk olacak yerlerde muhafaza edilmesi isteniyor. Şöyle ki kiler ya da balkonların kış günlerinde soğuk olmasından kaynaklı buralarda muhafaza etmek mantıklı olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir