İTALYAN SİTİLİ

Modernizmi ve İtalyan stilini benimseyen, Batı Londra merkezli Isa Arfen markasının kurucusu Serafina Sama’nın farklı tarzları bir araya getiren stiline göz attık.

İsa Arlen markasının yaralıcısı Scrallna Sama nın Batı Lond­ra’daki evi ilk bakışla pek cazip ve uyumlu görünmeyebilir. Ancak evin iyindeki her renk ve parça (kadife orman yeşili yalak, kanan a sarısı kanepeler, İtalya’dan aldığı ikinci el eş­yalar) bir araya gelince bir bütünlük ve evin genel havasınının çekiciliğini oluşturuyor.

Scrallna Londra’ya mimarlık okumak için geldiğini söy­lediğinde bıı bizi hiç şaşırtmıyor. “Ailem moda tasarımı oku­mama pek sıcak bakmıyor ve bunun çok anlamsız olduğunu düşünüyordu. Öncelikle doğru düzgün bir bölümden mezun olmamı islediler, böylcce mimarlıkla karar kıldım.” Kegcıı- cy’deki evi, doğup büyüdüğü şehir 1 tavcıma (İtalya) ve Lond­ra’daki yerel mahallelerden aldığı parçalarla dolu.

Tesadüfe bakın ki Serallna’nın okuduğu Arehitectııral Associalioıı. Central Sainl Martins’iıı iki adım ötesinde. İki yıl boyunca dünyanın en meşhur moda okullarından birinin önünden geçtikten sonra cninde sonunda o kapıdan içeri adını atıp kaydını yaptırmaya karar vermiş. “Asla mimar olarak istemeyeceğimi fark ettim. Aklım da kalbim de Hep mo­dadaydı” diyor Scralina.

Mezun olduktan hemen sonra hııyük modacvlerindeki çalışmaları birbirini takip elmiş: Marc Jacobs. Mani. Lanin ve son olarak iki yıl tasarımcı olarak çalıştığı Clıloe. Anne ol­duktan sonra ( Ari adında bir oğlu var) çalışma temposu mec­buren yavaşlaşa da yeni şeyler yaratma arzusu hiçbir zaman kaybolmamış.

Tasarladığı hafif bir rctro esintisi olan yazlık elbiseler buna dair küçük bir örnek. Hu küçük koleksiyonu arkadaşla­rı ve ailesi arasında epey popüler olunca, satışa da sunulmuş. Bir yıl sonra küçük süslü çantalardan oluşan koleksiyonunu Londra’daki bir otelin koridorunda rastladığı ıııoda danışma­nı. stilist, (ve o sırada) ()peııing Cercmoııyniıı satın alnıacısı Kale köleye gösterme şansı yakalamış. Boy I ece tasarımcı ka­riyerine de start vermiş. (Kale Folcy o gün, hemen oracıkta tüm koleksiyonu satın alınış!)

Scralina Sama artık Londra Moda I Iaftası takviminde de yer alıyor. Scrafina’nın imza attığı omuzları açıkla bırakan düğümlü elbiselerinin hayran kitlesi gittikçe artıyor. ‘‘Birçok kişi Isa Ar fen diye birisi var, beni de onun kardeşi ya da asis­tanı sanıyor. Bazen benimle temasa geçip ona ulaşabilecek­leri e-posta adresi olup olmadığını soruyorlar. Ben de onlara öyle birinin olmadığını söylüyorum. Sadece ben varını!”

Serafina’nıncvi de başlangıçta koleksiyonuna ilhanı veren o viııtage havayı yansıtıyor. Bazı favori obje ve giysileri fazla­sıyla nostaljik. “İki teyzem modayla çok ilgiliydi. Her zaman alışılmadık ve farklıydılar. Bana da bu viııtage sevgisini kü­çük yaşta aşıladılar” diye anlatıyor. Kevini gezdirmene devam ederken bu tutkusunun büyüleyici bir şekilde yaşadığı alana da inkar edilmez bir şekilde yansıdığını imrenerek gözlendiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir