GLUTENSİZ HAYAT

GLUTEN NEDİR?

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Esnek ve kıvamlı bir madde olan gluten, tükettiğimiz çoğu yemeğin içinde bulunuyor. Çölyak hastası değilseniz, glütene karşı bir alerjiniz veya hassasiyetiniz yoksa bile daha sağlıklı yaşamak ve beslenmek için bu protein grubunu hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Çünkü glüteni hayatınızdan çıkardığınızda mideniz rahatlıyor, şişkinlik problemleri gidiyor, cildiniz daha güzel görünüyor ve kilo vermeniz kolaylaşıyor.

GLÜTENİN ZARARI NEDİR?

İnsan vücudundaki enzimler, gluten içeren gıdalardaki proteinleri sindirmekte yetersizdir. Özellikle gluten hassasiyeti olan kişilerde birçok probleme neden olabilir. Kronik baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, el ve ayaklarda karıncalanma gibi belirtiler yaşayabilirler. Genel olarak bakıldığında, sindirim problemlerine neden olan gluten, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sorunları da ortaya çıkarıyor. Yendiği zaman mutluluk veren, yenmediği zaman ise yoksunluk sendromu yaşatabilecek nadir yiyeceklerden biri diyebiliriz. Ayrıca bağışıklık ve sinir sisteminin zayıflamasında önemli bir etken. Gelelim glütenle ilişkili olan çölyak hastalığına; genetik bir hastalık olan çölyak, bağırsaklarda besin maddelerinin Glutensiz hayata, ekmeğe ve tahıllı yiyeceklere veda ederek başlayabilirsiniz.

Bu kişiler, gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarda oluşan reaksiyonlar sonucu hücrelerinde hasar oluşuyor ve mide ağrısı, şişkinlik, kilo kaybı ve ishal gibi semptomlara rastlanıyor. Çölyak hastalığının şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Yalnızca glutensiz yiyeceklerle kontrol altına alınabiliyor. Dolayısıyla bu hastalığa sahip olan kişilerin gluten tüketmemesi şart.

UN ALGINIZI DEĞİŞTİRİN

Unla yapılan yiyeceklerin hepsine veda etmenize gerek yok. Beyaz una alternatif olan Naturelka’nın glutensiz kestane, keçiboynuzu, nohut ve kinoa unlarını istediğiniz tarifte kullanabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak için bir de bu yolu deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir