Evden Uzakta EVLENME

Alaçatı’da en sevdiğiniz butik otelde veya müstakibel eşinizle sizin için özel anlam ifade eden bir ülkede düğün yapmak hayaliniz olmaktan çıksın istiyorsanız hazırladığımız yol haritasını buyurun.

Yapılan bir araştırmaya göre, düğün için uzak mesafeleri tercih edenlerin sayısı son yıllarda yüzde 400 oranında artmış durumda. Yurtdışında seyahate çıkmış gibi evlenmek veya ülkenizdeki favori şehirlerinizden birini düğün yeriniz olarak seçmek dışarıdan bakıldığında rüya gibi görünse de işin içine girince her şey değişebiliyor. Çünkü fiziksel olarak orada bulunup organizasyonu kendi gözlerinizle göremediğinizde, yemekleri tadamadığınızda veya elinizde taşıyacağınız bukete dokunamadığınızda kontrolcü yönünüz ipleri eline alabiliyor. Magazin dünyasının gözbebeği Kim Kardashian, Chrissy Teigen ve Jennifer Ha\vkin gibi ünlülerin evlerinden uzakta organize ettiği düğünler karşısında iç geçirmeyi bırakın, Cosmo rehberliğinde hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

İŞİ UZMANINA BIRAKIN

Organizatörler, en mutlu gününüzün mimarıdır. Tasarruf yapmak amacıyla düğününüzü kendiniz planlamaya kalkarsanız işler içinden çıkılamayacak hâle gelebilir. Bunun yerine organizatör de dahil tüm masrafları rahatça karşılayabileceğiniz bir ülkede düğün yapmayı düşünebilirsiniz. Bilmediğiniz bir ülke veya şehirde yerel bilgilere sahip, neyi nasıl kolay halledebileceğini bilen, düğün günü her an yanınızda olabilecek biri sağ kolunuz olacaktır.

KENDİNİZE ZAMAN TANIYIN

Yalnızca Kı-is Jenner gibi dünyaya avucunun içinde tutan bir kadın dillere destan düğünü (Khloe ve Lamar’ın düğünü) dokuz günde organize edebilir. Geri kalan neredeyse herkesin uzak mesafe düğünü organizasyonu için ortalama 12 aya ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Düğün hazırlıklarını bir kenara bırakırsak konuklarınıza uçak bileti bulabilmeleri, maddi durumlarını ayarlayabilmeleri ve işten izin alabilmeleri için en az sekiz ay önceden haber vermenizde fayda var. İnsanlara ne kadar erken haber verirseniz bu mutlu gününüzde yanınızda olma ihtimalleri o kadar yüksek olur.

GELEMEYENLER İÇİN

Düğün günü ve yerini aylar öncesinden gelmesini istediğiniz insanlara söyleseniz de o gün, orada mutluluğunuzu paylaşamayacak sevdikleriniz olacaktır. Bunun size olan sevgilerinden ziyade izin durumları, sağlık ve maddi zorluklar gibi hayat şartlarıyla ilgili olduğunu unutmayın. Döndükten sonra planlayacağınız küçük bir kutlamayla bu sorunu çözebilirsiniz.

MEKAN SEÇİMİ

İmkanınız varsa mekanı gidip önceden görün veya orada yaşayan bir arkadaşınızdan sizin adınıza keşif yapmasını isteyin. Elinizde bu iki fırsat da yoksa telefonunuzu alın ve işi araştırma içgüdülerinize bırakın. Instagram ve Facebook fotoğraf ve yorumları, mekanın kendi sitesinden bulamayacağınız ipuçlarını önünüze serebilir.

DÜĞÜN ÖNCESİ VE SONRASI

İnsanlar düğününüz için bir yerden bir yere seyahat ediyorsa düğün gününün öncesinde ve sonrasında orada yapabilecekleri aktiviteler konusunda fikir vermenizde fayda var. Tabii ki halletmeniz gereken onlarca iş varken bir de konuklarınızın nereleri gezebileceğini planlamanız gerekmiyor. Ancak iletişim kurduğunuz platformda bu anlamda birkaç bilgi verirseniz geri kalan kısmı kendileri halledebilirler.

NEREDE KALMALI?

Mümkünse tüm konuklarınızın kalabileceği bir otel ayarlayın. Böylesi hem daha kolay hem de çok daha eğlenceli olacaktır. Ayrıca grup indirimi de isteyebilirsiniz. Bazen herkesin bir arada olacağı bir yer ayarlamak mümkün olmayabiliyor. Bu durumda kaldığınız yere yakın otelleri boş oda durumu ve fiyatlar açısından karşılaştırarak kararınızı verin.

FACETIME KULLANIN

Düğün günü size yardımcı olacak herkesle tek tek tanışma şansınız oldukça düşük. Ancak düğün gününüzde kilit rol oynayacak kişilerle (fotoğrafçı ve otel müdürü gibi) mutlaka görüntülü konuşma yoluyla tanışın.

ORAYA VARDIĞINIZDA

Bir organizatörle çalışma konusunda tavsiyemize uyarsanız düğünden yalnızca üç veya dört gün önce oraya gitmeniz yeterli olacaktır. Son dakika ayrıntılarını kendiniz belirlemek istiyorsanız daha önce de gidebilirsiniz.

GELİNLİĞİ TAŞIMAK

Uçuş öncesinde gelinliğinizi el bagajına koyun ve uçağa bindiğinizde hostesten gelinliği uygun bir yere asmasını rica edin. Askıda herhangi bir zarar görmeyeceğinden ve el bagajında ezilmediğinden emin olun. Otele gitmeden önce buharlı ütüleri olup olmadığını sorun; yoksa kendiniz seyahat boyu bir ütü edinin veya gelinliğinizi çabuk kırışmayan bir kumaştan tercih edin.

KONTROLCÜ DAVRANMAYIN

Elinizde olmadan gelişen şeyler olabilir. İçgüdülerinize güvenin ve en özel gününüzde sakinliğinizi koruyun. Günün sonunda önemli olanın hayatınızın aşkıyla evlenmiş olmak olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir