En güzel gelini tarif edin!

Hepsi kendi branşlarında profesyonel üç isme en güzel gelinlerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini sorduk. Bakın, erkeklerin gözünden güzellik algısı nasıl değişiyor…

RAŞİT BAĞZIBAĞLI

(MODA TASARIMCISI)

“Büyük riskler almadan çok daha zarif tercihler yaparak her gelin zamansız ve şık olabilir.”

Sizce bir gelinin en önemli aksesuarı nedir?

Her gelin için duvak olmak zorunda değil. Bence seremoninin nerede olduğuna bağlı olarak aksesuar değişir. Büyük bir salon düğünü ise evet, duvak olmalı ama sahil düğünü ise kısa bir duvak tercih edilmeli.

Son dönemde çoğu gelin yüzünü örtmek istemiyor; ben duvakları saçın arkasında gelinlikten uzun tasarlıyorum. Büyük bir taç olmasa da bir saç tarağı genelde öneriyorum.

Nasıl bir gelin güzeldir sizce? Düğünlerin hepsi artık kendi başına bir konsept ve kişiye özel bir proje bile denebilir. Gelinlikler de aynı şekilde. Türk kızları daha çok ışıltı seviyor. Dantel hep olacak; hem zamansız hem de gelinliklerin vazgeçilmezi. Son dönemde en çok pilili ve üç boyutlu çiçekli işlemeli ve komple işlemeli gelinlikler çok beğeniliyor.

Zarif, seksi, vintage veya cool; sizce bunlardan hangisi gelin için ön planda olmalı?

Şaşalı ve gösterişli bir gelinlik olmalı. Model olarak kloş, yandan pilili gelinlikler, A kesimler Türk kızlarında çok güzel duruyor.

Gelin adayına vereceğiniz en önemli moda tüyosu nedir?

Vücudunun farkında olarak gelinlik seçilmesi gerekiyor. Ne kadar sade olursanız o kadar zarif olursunuz. Büyük riskler almadan çok daha zarif ve feminen tercihler yaparak her gelin zamansız ve şık olabilir.

CİHAN NACAR (MODA TASARIMCISI)

Sizce bir gelinin en önemli aksesuarı nedir?

Bir gelinin en önemli aksesuarı kendine olan güveni ve gülümsemesi diye düşünüyorum. Mutlu, kendinden emin ve güçlü bir gelin her şekilde güzel gözükür. Ama tabii trendlere uygun aksesuarları da kendine has biçimde yorumlaması gerekir. Bu sezonun hit trendlerinden boho stilde duvaklar, buna uygun sadeleşen çiçekler ve saç aksesuarları gelinin stilini kişiselleştirmesine yardımcı olacaktır.

“Gelin” denince sizin kafanızda nasıl bir imaj canlanıyor?

Düğün yapı olarak romantik ve aşk dolu bir etkinlik. Gelin denildiğinde kafamda duru bir güzelliğin altında yatan güçlü ve göz alıcı bir kadın canlanıyor. Günümüz trendleri artık çok sesli; çok fazla trend bir araya gelip farklı bir tat ortaya çıkarıyor. Tabii bu gelinlikleri de etkiledi, gelinleri de… Daha önce olmazsa olmaz sayılan gelinlik stilleri ve aksesuarları yerini çok daha modern ve minimal çizgilere bıraktı, incelikli couture’un izlerini taşıyan minimal çalışılmış gelinlikler; duru güzelliği vurgulayan nude makyaj, zarif bantlı ve taş detaylı topuklu ayakkabılar benim kafamdaki güzel gelinin olmazsa olmazları diyebilirim. Benim kafamdaki güzel gelin kesinlikle yalınlık içindeki mükemmel uyumu yakalayan zarif ancak güçlü bir stil ile tarif edilebilir.

Zarif, seksi, vintage veya cool; sizce bunlardan hangisi gelin için ön planda olmalı?

Zarif kelimesi bir gelin için söylenebilecek en güzel sıfatlardan biri. Gelinin zarif olabilmesi için yalın olması gerekir. Fakat yalınlık derken tektipleşmekten bahsetmiyorum; ondan kaçınmak gerekiyor. Seksi, vintage veya cool değil, bana göre gelin kesinlikle zarif olmalı. Bu arada yaşadığımız dünyada artık zarafet yeni “cool” oldu. O nedenle cevabını zarafetle bezeli bir cool’luk diye vermek isterim.

Gelin adayına vereceğiniz en önemli moda tüyosu nedir?

Vücutlarını iyi tanımaları ve kendilerine neyin yakıştığını çok iyi bilmelerini öneriyorum. Vücuda göre gelinlik seçimi en önemli kriter bence. Kendinizi içinizde rahat hissettiğiniz bir model seçmelisiniz. Abartı makyaj, abartı saç modellerinden kaçınmak gerekiyor. Unutmamak gerekir ki gelin fotoğraflarınıza yıllar sonra da bakacaksınız. Bu nedenle gelin olurken moda kurbanı olmadan, zamansız bir zarafetin ve stilin peşinden gitmek gerekiyor.

HAKAN OZTURK (MODA EDİTORÜ-STİL DANIŞMANI)

Sizce bir gelinin en önemli aksesuarı nedir?

Bir gelinin en önemli aksesuarı kişiden kişiye değişir yani gelinden geline göre ancak bir dış göz olarak söyleyebileceğim bütünü bozmayan, abartıya kaçmamış rafine bir zariflikte olan bütün aksesuarlar önemlidir ama sanırım saç aksesuarları hep bir adım önde. Kendini nasıl rahat hissediyorsa öyle olmalı sonuçta gelinlik giymek sürekli tekrarlanan bir şey değil; özel bir gün ve kişi kendisini nasıl iyi hissediyorsa öyle bir stile yönelmeli.

Moda ve güzellik trendleri ışığında nasıl bir gelin güzeldir?

Gelin denince zarif, gözü tırmalamayan, kişiye özgü stili yansıtan, abartıdan uzak stil önemli. Sanırım gelinlikte ben biraz “Bohochic” seviyorum.

Gelin adayına vereceğiniz en önemli moda tüyosu nedir?

Her ne kadar özel bir günün getirdiği heyecan ve özenle istedikleri gibi olmalılar desem de abartısız rafine bir şıklık içinde olmalarını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir