Dior BİR DEVRİMİN HİKAYESİ

Christian Dior, Designer of Dreams

Dior, geride bıraktığı 70 yılda modanın geleceğini değiştirirken, önemli birçok başarıya da imza attı. Şimdi sırada ‘Christian Dior, Designer of Dreams’ sergisi var.

Takvimler 1946’yı gösterdiğinde, Paris’te şimdikinden oldukça uzak bir atmosferde, 2. Dünya Savaşf nın ağır havası tüm şehri etkisi altına almışken, moda dünyası da güçlükle nefes almaya çalışıyordu. Tüm bu kasvet ve yıkımın arasından parlayan Christian Dior, sanata olan bağlılığı ve tasarımlarıyla adeta kurtarıcı bir melek gibiydi. Dönemin varlıklı kumaş uzman­larından Marcel Boussac’m inanılmaz teklifiyle birlikte, kendi modaevini kurarak yıllar boyu sürecek etkileyici gücünün temellerini atmış oldu. Savaşın yarattığı baskılar kadınların giyiminde bariz biçimde etkisini gösterirken, feminenlik bir bakıma askıya alınmışken, Christian Dior’un yarattığı Haute Couture dünyası, o dönemin kadınlarına bir armağan niteliği taşıyordu aynı zamanda. Asıl yükselişi ise 1947’deki defile­sinin ardından yapılan, “Christian Dior’un elbiseleri yepyeni bir görünüm vadediyor” yorumlarıyla başladı. Dior, cömertçe kullandığı kumaşlar ve cesur kesimleri ile Neıv Look dönemini başlatarak d evriminin ilk adımlanın attı.

Moda ve sanat tari­hinin en etkileyici örneklerine ev sahipliği yapan, bu ikilinin birbiriyle olan bağını hep kuvvetli, canlı ve unutulmaz kılan Paris’i, eşi benzeri olmayan kıyafet ve aksesuar tasarımlarıyla couture merkezi haline getirmeyi de ustalıkla başardı. Takdire şayan bir yaratıcılık, önünde saygıyla eğilinecek türden bir emek ve ikonikleşen sayısız parça Christian Dior’u hayranlıkla takip ettiğimiz moda efsaneleri arasına katarak, şöhretini günümüze kadar taşıdı. Dior un ardından farklı dönemlerde markanın kreatif direktörlüğünü üstlenen Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferre, John Galliano, Raf Simons, Maria Grazia Chiuri gibi önemli tasarımcılar ise başarılı bir denklemin olmazsa olmaz öğelerini oluşturdular. Şimdi sıra, bu mirasın hakkını vermekte.

2017’nin en önemli moda sergileri listesinde başı çeken ve Dior’un 70 yıllık tarihini bir geçit töreni havasında göz­ler önüne seren Christian Dior; Designer of Dreams sergisi, Paris’in en prestijli sanat müzesi Mus£e des Arts DEcora- tifs’te 5 Temmuz itibariyle kapılarım modaseverlere araladı. Bugüne kadar sergilenmiş en büyük Dior retrospektifi ola­rak lanse edilen, küratörlüğünü Olivier Gavet ve Florence Müller’ın yaptığı sergi, modaevinin tarihini, sanat ve kültür sentezini, öyküleri ve ilham kaynaklarıyla birlikte kronolojik ve tematik bir denklemde sunuyor. 300’den fazla Haute Cou- ture elbise, Dior’un geçmişini tanıtıp hatırlatırken, sergide yer alan çizimler, eskizler, belgesel fotoğrafları, mektuplar, şapka, mücevher, çanta ve ayakkabı gibi aksesuarlar da nefes kesen diğer önemli detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Dior tarihine ışık tutarak, markaya hayati dokunuşlar yapan yedi kreatif direktörün çalışmalarını da sunan Christian Dior; Designer of Dreams, 1 Ocak 2018’e kadar ziyaret edilebile­cek. Bu muazzam dünyaya keşfetmek isteyenlere duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir