Cilt Lekeleri

YAZ BİTİNCE LEKELER GELMESİN

Yaz sonrası ciltte kendini iyice gösteren lekelerle mücadele etmek için neler yapılabileceğini Avşar Klinik Kurucu Ortağı Operatör Dr. Dilek Avşar’a sorduk.

Yaz sonrası derinlemesine bir cilt temizliği ve bakımı için hangi yöntemleri önerirsiniz?

“Yaz sonrası cildin ölü tabakasını atmak ve kurumasını azaltmak için ben özellikle Hydropeel tedavisini öneriyorum. Derin vakum sis­temi ile cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlıyor ve derinin altında hapsolmuş artık maddelerin atılmasına yardımcı oluyor. Cilt altına yoğun nem sunuyor. Aynı zamanda ölü cilt dokusundan arınan cil­din daha nemli, canlı, parlak ve sağlıklı olmasına destek veriyor. Hydropeel, ayda 2 kez rutin olarak yapılması gereken bir işlem.”

Ciltte beliren lekelerin temel kaynağı güneş olsa da genel olarak lekeler hangi sebeplerle oluşur?

“Cilt lekeleri genellikle yaz döneminde güneş­lenmelerden sonra ortaya çıkabilir. Tabii, hamilelik gibi özel bir dönem sonrasında da lekelerle karşılaşabiliriz. Bunların yanı sıra travmatik işlemlerden sonra ya da nedensiz olarak da lekeler ortaya çıkabilir. Yaş ve hormo- nal değişimler de ciltte lekelerin oluşumuna yol açabilir.”

Leke tedavisi için en uygun dönem nedir? Siz hangi yöntemlerle lekelerin görünümünü açıyorsunuz?

“Leke tedavisinin başlangıcında öncelikle cildin çok iyi temizlenmesi ve nemlendirilmesi, sonrasında leke tedavisi yapılarak korunması gerekir. Leke tedavisinde Hydrafacial uygulaması ile derin temizlik yapılarak cilt altına derin nem verilmekte ve cilt yüzeyindeki artık maddeler ciltten uzaklaştırılmakta. Ardından lekeyi genel olarak ciltten atmak için uygulanan kimyasal maskeler ve sonraki oksijen bakımları tek seans olarak -kişiye göre değişmekle bir­likte- ortalama yüzde 80 lekenin silinmesine imkan tanır. Kimyasal uygulamanın ardından yapılan Rev- lite ve Icon lazer tedavileri kalan lekenin silinme­sine yardımcı olurken, tekrarlanan uygulamalar da lekenin yeniden ortaya çıkmasını önler ve tedavinin kalıcılığını sağlar. Leke tedavisinde cildi nemlendirmek ve sonrasında da özellikle ciltte tahriş yapacak kimyasal ve travmatik işlemlerden korunmak önemlidir. Cildi güneş­ten korumak da lekeleri önlemek ve tedavi etmek açısından çok önemli. Çünkü yapılan tedavi cilt korumasız olduğunda tekrarlayabilir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir