BESİNLERLE KIRIŞIKLIKLARA SAVAŞ AÇIN

PORTAKAL: İçerdiği с vitamini ile deri dokusunun gelişmesini sağlayan porta­kal, yaşlanma etkilerine, sigaranın zararlanna ve kırı­şıklıklara karşı cildi korur. Özellikle sigara içenler bolca С vitamini almalı. С vitamini bakımından zengin olan diğer besinler arasında bro- koli, brüksel lahanası, kivi, mandalina, yeşil yapraklı sebze-meyve ve çilek sayılabilir.

SU: Cildin yaşlanmasını önleyen en önemli faktör sudur. Gün içerisinde 2,5-3 litre su içerek cilt kırışıklıkla­rından kurtulmak mümkün. Su içme alışkanlığı olmayan kişiler bir sürahi içine atacak­ları limon, salatalık, nane yaprağı veya çubuk tarçın ile su tüketimini keyifli hale geti­rebilir. Kahve de kuru ciltlerin en büyük düşmanıdır. Fakat kahve içildikten sonra üze­rine mutlaka 2 bardak su içilmeli.

HAVUÇ: A vitamini yönünden oldukça zengin olan havuç, cilde antioksidan etkisi yapar. Cildin hem ren­gini düzenler, hem de genç­leşmesini sağlar.

KIRMIZI BİBER: С vitamini ve B6 vitamini bakımından zengin olan kır­mızı biber, içindeki karaten ile cilde ulaşan kan miktarını artırır ve kırışıklıktan önler. Cilde parlaklık vermesinin yanı sıra akneyle de savaşır.

KEREVİZ: Stresle sava­şan bu sebze, akne oluşu­munu engeller. İçindeki potasyum, sodyum ve su, deriyi nemli tutarak kuruma­sını engellerken, hidrasyon sağlayarak da kırışıklığı engeller.

YUMURTA: Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı yumurta, yüksek miktarda cilt kın şıklıklarını önleyen kollajen ve elastin içerir. Cilt bu iki önemli yapı taşını zamanla kaybettiğinden olu­şan kaybı telafi etmek cilt sağlığı için büyük önem taşır. Cilde peeling etkisi yapan yumurta içerdiği kök hücreler ile cildi adeta yeniliyor.

Ancak yalnızca dışarıdan destek cilt sağlığı için yeterli olamıyor. Bu nedenle her gun mutlaka bir adet yumurta tüketimi cildi içten de destekleyecektir.

AVOKADO: Uzun yıllar boyunca cilt sağlığı için kulla­nılan avokado, iyi bir В ve E vitamini kaynağı olma özelliği taşıyor. Gereksinim duyduğu tüm nemi cilde kazandıran avokadonun sıkça tüketil­mesi genç bir cilde kavuştu­rurken, genel vücut sağlığına da ciddi oranda katkı sağlı­yor. Kırışıklıkların önüne geçebilmek için sofralarda mutlaka avokadoya yer verilmesi gerekiyor.

SOMON BALIĞI: Ел etkili kırışıklık savaşçısı besinlerin başında şüphesiz somon balığı geliyor. Son yıllarda adından sıkça söz edilen somon balığı en iyi omega-3 kaynağı olma özel­liği taşıyor. Omega-3 yağlan ise cildi nemlendirmenin yanı sıra UV ışınlarına karşı korur­ken, erken yaşlanmanın da önüne geçiyor.

DOMATES: Kahvaltıların ve salataların olmazsa olmazı kabul edilen domates, günün tüm beslenme vakitlerine dahil edilmesi gereken besin­lerden. Çünkü domatesin, içerdiği yüksek С vitamini ile cildi diri tutmanın anahtarı olabileceği söylenebilir. Domates ayrıca sahip olduğu likopen ile güneşin zararlı UV ışınlarına karşın da kalkan görevi üstlenir.

CEVİZ: Daha fit bir vücuda sahip olabilmek için uygulanan diyetler sırasında genellikle yağ tüketimi sınır­landırmaya çalışılır. Fakat ceviz gibi omega-3 yağlan içeren besinlerden uzak kalmaya çalışmak yanlış uygulamalara neden olur. Çünkü yararlı yağlar sınıfın­daki omega-3 asitleri cildi beslerken diğer yandan da esnek tutar. Yararlı atıştırma­lıklardan olan ceviz her gün ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir.

KARPUZ: Yaz aylannda cildin likopen ihtiyacı yazın en sevilen meyvelerinden olan karpuzla da karşılanabi­lir. Cilt için güçlü bir etkiye sahip olan karpuz, en kuv­vetli antioksidan kaynakları arasında yer alır. Karpuz ayrıca güneşin zararlı ışınla­rından koruma özelliği ile de yaz aylannda sofralardan eksik edilmemesi gereken besinlerden.

DOLMALIK BİBER: Kırışıklık düşmanı besinler­den bir diğeri de dolmalık biberlerdir. Tam bir С vita­mini kaynağı olan dolmalık biberler, kollajen üretimini artırarak cildi destekler.

Yalnız sıklıkla tüketilmesi gereken dolmalık biberleri seçerken olgun olup olmadık­larına dikkat edilmeli. Çünkü olgunlaşan ve canlı renklere sahip olan dolmalık biberle­rin С vitamini oranının da daha yüksek olduğu bilinir.

YEŞİL ÇAY: Sindirimi kolaylaştırdığı için özellikle diyet dönemlerinde tercih edilen yeşil çaylann kırışıklık­lara karşı koyma konusunda da etkili olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğinde bol kateşin bulunduran yeşil çay cilt yapısını korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir